Existují vůbec nebankovní kreditní karty, a jaké mají podmínky? Může získat kreditní kartu i člověk bez příjmu nebo bez ověřování v registru?

Nebankovní kreditní karty

Existují vůbec nebankovní kreditní karty, a jaké mají podmínky? Může získat kreditní kartu i člověk bez příjmu nebo bez ověřování v registru? A jak se liší kreditní karta od banky a ta nebankovní? Podívejte se na informace, které se vám mohou hodit, pokud uvažujete o pořízení kreditní karty z jiného zdroje než od banky. Možná zjistíte, že to pro vás není dobrý nápad nebo naopak že to je něco, co vám může usnadnit placení vašich běžných výdajů.

Jak funguje kreditní karta?

Kreditní karta – na rozdíl od klasické platební karty (resp. debetní karty) je založena na tom, že máte od vydavatele karty stanovený úvěrový limit. Do jeho výše pak můžete utrácet peníze. Platíte za nákupy v obchodech, na internetu nebo si můžete vybrat i peníze z bankomatu. Tyto peníze si tedy „půjčujete“ od vydavatele karty. A pak je musíte splácet.

Standardní kreditní karty nabízí takzvané bezúročné období. To může být různě dlouhé. Jak u bankovní tak i u nebankovní kreditní karty můžete získat bezúročné období v řádu několika dní (zpravidla to bývá nejméně 15 dní) nebo i mnohem déle. Nejsou výjimkou ani karty, které mají bezúročné období v řádu 50 – 60 dní, tedy skoro až dva měsíce. Pokud utracení peníze splatíte během této doby, pak vás „půjčka na kreditní kartu“ nic nestojí (snad jen pokud u karty platíte nějaký pravidelný měsíční poplatek). Kromě toho při placení s kartou můžete i ušetřit peníze. Některé karty vám vrátí 1 – 1,5% z toho co jste zaplatili. Buď přímo jako peníze na další útraty nebo v nějaké formě věrnostního programu.

Nebankovní kreditní karty bez příjmu a bez registru

Zatímco u bankovní kreditní karty platí zpravidla obdobné podmínky jako i na jiné finanční produkty poskytované bankami, v nebankovním finančním sektoru můžete získat kreditu i za jiných podmínek. Některé půjčkové nebo splátkové firmy nabízí svým klientům, kteří už u nich měli alespoň jednu půjčku a řádně ji splatili, automatické vydání kreditky. Často tak ani nemusíte o kartu žádat a najednou vám přijde domů obálka s kartou, kterou stačí jen aktivovat.

U jiných společností můžete najít nabídky na kreditní karty, u kterých není nutné dokládat vaše příjmy. Nebo se jedná o různé speciální nabídky, jako jsou kreditní karty pro ženy, pro důchodce nebo dokonce i kreditní karty pro studenty. Další nebankovní kreditní karty pak vydávají třeba i různé obchodní řetězce. S podobnou kartou pak můžete platit nejenom v obchodě, který kartu vydal, ale i kdekoliv jinde. Jediné na co je nutné dávat pozor, jsou konkrétní podmínky dané karty. Obecně totiž platí, že úroková sazba u kreditky je poměrně vysoké, někdy i dvoj až trojnásobná oproti tomu co nabízí klasické půjčky.