Výpočet kolik je podpora na úřadu práce (kalkulačka 2024)
Pokud dostanete výpověď ze zaměstnání a budete bez práce, měli byste mít nárok na podporu pro nezaměstnané na Úřadu práce (pokud splníte příslušné podmínky). Nárok na podporu od úřadu práce mají jak zaměstnanci, tak i OSVČ.
Někdy může být nárok na podporu, i při práci na dohodu DPP nebo DPČ. Podporu dostanete i po skončení mateřské nebo rodičovské, po nemocenské nebo i v jiných případech.
V následující kalkulačce, si můžete spočítat, kolik je podpora od Úřadu práce v roce 2024. Dozvíte se také, jaké jsou podmínky, a kdo na ni má nárok. Jak dlouho byste ji mohli dostávat, a další užitečné informace.
Kalkulačka: Výpočet podpory v nezaměstnanosti na Úřadu práce 2024
Změna podmínek pro nárok na podporu v nezaměstnanosti (od roku 2024)
V roce 2023, navrhla vláda mnoho různých změn (daňová reforma, důchodová reforma, konsolidační balíček – úsporná opatření). Několik změn, se týká i podpory v nezaměstnanosti.
Česká republika má aktuálně druhou nejnižší nezaměstnanost v EU. I z tohoto důvodu, chce vláda zpřísnit podmínky, pro nárok na podporu v nezaměstnanosti. Změny platí od 1. ledna 2024 a týkají se případů, kdy je o podporu žádáno opakovaně.
Podle nových podmínek, je na další podporu od Úřadu práce nárok, až po odpracování minimálně 5 měsíců v novém zaměstnání (případně to je minimálně 9 měsíců v nové práci, pokud byla předchozí podpora vyčerpána celá).
Změnily se i podmínky, pro výplatu podpory, pokud je při výpovědi nárok na odstupné. Dříve (do konce roku 2023) se podpora nevyplácela po dobu, za kterou byl nárok na odstupné. Od ledna 2024, je ale podpora vyplácena ihned, od začátku evidence na Úřadu práce (odstupné už nehraje roli).
Od 1. ledna 2024, se také zvyšuje maximální podpora v nezaměstnanosti na 24 608 Kč (při rekvalifikaci může být podpora až 27 578 Kč).
Kolik je podpora na Úřadu práce v roce 2024?
Pokud přijdete o zaměstnání, pak vám výpadek příjmu může alespoň částečně kompenzovat, podpora pro nezaměstnané:
- Výše podpory je odstupňována podle délky doby, po kterou ji dostáváte
- Výpočet podpory se u zaměstnanců provádí z jejich průměrné čisté výplaty (za předchozí 3 měsíce v zaměstnání, kalendářní čtvrtletí)
- Výpočet podpory pro OSVČ, se provádí z jejich vyměřovacího základu pro sociální pojištění (tj. nepřímo z toho, jak velké odvody na sociální pojištění platí)
Výše podpory pro nezaměstnané je odstupňována:
- 65% za první a druhý měsíc
- 50% za třetí a čtvrtý měsíc
- 45% za pátý a další měsíce (nárok je maximálně 11 měsíců, záleží ale na věku)
V některých případech, ale budete mít podporu po celou dobu jen 45%. To je například situace, kdy ukončíte zaměstnání dohodou nebo výpovědí (kterou dá zaměstnanec), bez uvedení vážného důvodu – nejedná se o výpověď podle paragrafu 5c.
Někdy také nemusíte mít vůbec nárok na podporu. To v případě, že nesplníte podmínky, nebo pokud vám byl pracovní poměr (v předchozích 6 měsících), ukončen z důvodu hrubého porušení pracovní kázně nebo pracovních povinností.
Kolik je minimální podpora na Úřadu práce roce 2024
Žádná minimální podpora, v podstatě není stanovena. Podpora se počítá na základě průměrné čisté mzdy v posledním zaměstnání (nebo z vyměřovacího základu pro sociální pojištění u OSVČ). Pokud máte nízký příjem, pak bude i podpora jen nízká.
O jakési minimální podpoře, se dá ale mluvit u těch, kdo v posledních 2 letech nepracovali v zaměstnání – například ženy po mateřské nebo rodičovské dovolené. Nebo i u těch kdo byli v invalidním důchodu, na dlouhodobé nemocenské, nebo vykonávali např. dobrovolnickou činnost.
Tito lidé také mají nárok na podporu (započítává se jim „náhradní doba důchodového pojištění“, což je například péče o dítě do 4 roků). Současně ale u nich není možné vypočítat podporu z příjmu (žádný neměli).
V takovém případě je stanovena minimální podpora v nezaměstnanosti, která se vypočítá na základě průměrné mzdy v ČR. Průměrná mzda pro výpočet podpory, by v roce 2024 měla být 42 427 Kč (pro rok 2023 to bylo 39 306 Kč). V takovém případě by minimální podpora v nezaměstnanosti v roce 2024 vycházela takto:
- Minimální podpora za první dva měsíce = 6 365 Kč (15% z průměrné mzdy)
- Minimální podpora za druhé dva měsíce = 5 092 Kč (12% z průměrné mzdy)
- Minimální podpora za zbytek doby = 4 667 Kč (11% z průměrné mzdy)
Na tuto podporu je nárok po rodičovské (pokud po skončení rodičovské nenastoupíte do zaměstnání), po delší nemocenské, po ukončení invalidního důchodu a v dalších případech.
Kolik je maximální podpora v nezaměstnanosti od Úřadu práce 2024
Pro podporu od Úřadu práce, je stanovena maximální hranice. Bez ohledu na to, jak vysoká byla vaše výplata, nemůžete v roce 2024 dostat více než:
- Maximální podpora v nezaměstnanosti v roce 2024 = 24 608 Kč měsíčně
- Maximální podpora při rekvalifikaci v roce 2024 = 27 578 Kč měsíčně
Jak dlouho je nárok na podporu od Úřadu práce?
Čím jste starší, tím delší dobu můžete dostávat podporu od Úřadu práce. To je dáno tím, že se předpokládá, že lidé ve vyšším věku, budou mít větší problém najít nové zaměstnání:
- Nárok na podporu je 5 měsíců při věku do 50 roků
- Nárok na podporu je 8 měsíců při věku od 50 roků do 55 roků
- Nárok na podporu je 11 měsíců při věku nad 55 roků
Kdo má nárok na podporu od Úřadu práce?
Nárok na podporu můžete mít jenom v určitých případech. Základní podmínkou je to, že jste bez zaměstnání (nesmíte ani podnikat nebo pracovat na dohodu). Dále se musíte přihlásit na Úřadu práce, jako uchazeč o zaměstnání (musíte projevit ochotu a vůli najít si nové zaměstnání).
Neméně důležitou podmínkou je to, že v posledních dvou letech, musíte mít „odpracováno“ alespoň 12 měsíců:
- Započítává se doba v zaměstnání
- Započítává se doba podnikání
- Může být započítána i práce na DPP nebo DPČ (ale jen ty měsíce, kdy máte u DPP příjem vyšší než 10 000 Kč nebo u DPČ příjem od 4000 Kč)
- Započítává se i náhradní doba důchodového pojištění (mateřská, rodičovská, nemocenská, invalidní důchod, dobrovolnická činnost, péče o jinou osobu, apod.)
Pokud nemáte splněnou podmínku minimálně 12 měsíců za poslední dva roky, pak nárok nemáte:
- Nárok na podporu nemají např. studenti po skončení studia (školy)
- Nárok na podporu nemají ani pracující důchodci
- Nárok na podporu nemají zaměstnanci, kteří při zaměstnání podnikají jako OSVČ (podnikání mají jako vedlejší činnost)
Jsou ale i další případy, kdy vám nárok na podporu nemusí vzniknout. Pokud žádáte o podporu opakovaně, tak na ni znovu můžete mít nárok, až když odpracujete minimálně 5 měsíců (pokud jste u předchozí podpory nevyčerpali celou dobu), nebo když odpracujete minimálně 9 měsíců (pokud u předchozí podpory byla vyčerpána celá doba).