Nebankovní půjčky bez příjmu a bez registrů

Lichvářské půjčky – pozor na podvodníky

Možná jste se ocítili v nějaké zoufalé finanční situaci, a opravdu velmi urgentně potřebujete sehnat peníze. V bance vám nepůjčí, protože máte jen velmi nízké nebo dokonce vůbec žádné příjmy (a banky obvykle bez příjmu nepůjčují). Nebo možná máte nějaký „škraloup“ ve své minulosti a máte třeba záznam v nějakém registru (a získat půjčku bez kontrolování registrů je u banky opět nemožné). Tak si říkáte, že jste ochotni akceptovat jakékoliv podmínky, třeba od nějaké nebankovní společnosti nebo od lichváře.

Nebankovní půjčky bez příjmu a bez registrů?

V současné době v ČR působí několik stovek společností, které nabízí nebankovní půjčky. Ty sice často nabízí „příznivější“ podmínky než banky, ale je to „něco za něco“. Pokud vám nebankovní společnost půjčí peníze, i když máte nějaký záznam v registru nebo jen velmi nízký příjem, bývá to pak vykoupeno tím, že musíte zaplatit podstatně vyšší úroky a poplatky.

Nejsou tak výjimkou situace, kdy si půjčíte třeba 5000 Kč, a už za 4 týdny musíte vracet 6 nebo 7 tisíc korun. To pak prakticky znamená, že pokud byste si takto půjčili 5000 Kč na jeden rok, tak ve výsledku na poplatcích spojených s poskytnutím půjčky zaplatíte za rok i 10 – 20 tisíc korun. Což je opravdu velmi, velmi nevýhodná půjčka, která vás může dostat do ještě větších problémů.

Nový zákon o nebankovních půjčkách

Na konci minulého roku začal platit nový zákon, který reguluje nebankovní půjčky. Ten by měl podstatně omezit všechny lichvářské a podvodné půjčky. Nově totiž platí pro nebankovní úvěrové společnosti podstatně přísnější pravidla. Tak třeba to, že úvěrová společnost musí nyní dokládat kapitál ve výši 20 miliónů korun. Také nově potřebují licenci od České národní banky.

V neposlední řadě pak zákon požaduje, aby i nebankovní společnosti pečlivě prověřovaly žadatele a jejich schopnost splácet. Pokud to nebankovní společnost neudělá, pak je daná smlouva o půjčce neplatná. Resp. vy byste pak museli uhradit pouze základní půjčenou částku a nemuseli platit úroky.

Pokud tedy někdo nabízí půjčku i lidem, kteří nemají vůbec žádný příjem nebo mají jiné dluhy nebo dokonce exekuce, pak se s největší pravděpodobností bude jednat o nějaký podvod. Protože podobná půjčka odporuje zákonu.

Nevýhodné lichvářské půjčky

To je sice na jednu stranu výhoda pro všechny dlužníky, protože touto změnou zákona by měly být podstatně omezeny všechny nevýhodné a lichvářské půjčky. To by mělo zabránit, aby se lidé s dluhy dostávali ještě do větších finančních problémů.

Může to ale současně znamenat i komplikace pro ty, kdo nutně potřebují půjčit peníze. Zatímco dříve bylo možné sehnat půjčku, byť za velmi nevýhodných podmínek (vysoké úroky a poplatky), dnes už podobné půjčky nejsou tak snadno k dispozici.