V této kalkulačce pro výpočet mateřské si můžete spočítat, kolik je mateřská v roce 2024. Dozvíte se, na co máte nárok během mateřské dovolené. Z čeho se počítá peněžitá pomoc v mateřství (PPM), jaké jsou podmínky a kdo má na tuto podporu nároku.

Mateřská dovolená 2024: Mateřská výpočet 2024 kalkulačka

Zajímalo by vás, na co máte nárok při porodu a během mateřské? Spočítejte si (v této kalkulačce), jak vysokou mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství), byste v roce 2024 mohli dostat. Dozvíte se, jak je to nárokem na mateřskou nebo rodičovskou dovolenou a vše, co by vás mohlo zajímat.

V souvislosti s porodem a následnou péčí o dítě, máte nárok na mateřskou dovolenou. Během mateřské dovolené pak můžete dostávat peněžitou pomoc v mateřství (PPM). Po skončení mateřské dovolené pak následuje rodičovská dovolená, během které dostáváte rodičovský příspěvek.

Zvýšení rodičovské v roce 2024

Od 1. ledna 2024 dojde ke zvýšení rodičovského příspěvku o 50 tisíc korun. Na zvýšení se shoduje jak vláda, tak i opozice. Rodičovská se ale nebude zvyšovat pro všechny maminky. Nárok na zvýšenou rodičovskou, bude jenom u dětí, které se narodí až od 1. 1. 2024.

Rodičovský příspěvek by se zvýšil na 350 000 Kč (jedno dítě) a 525 000 Kč (dvojčata nebo vícerčata). Mluví se i o tom, že by se zkrátila maximální doba čerpání rodičovské jen na 3 roky (resp. do 3 roků dítěte). Nyní je na rodičovský příspěvek nárok, až do 4 roků dítěte.

Kalkulačka: Výpočet mateřské dovolené v roce 2024

Kalkulačka mateřská 2024
Hrubá měsíční mzda
(průměr za posledních 12 měsíců)

Počet narozených dětí
Výpočet

Peněžitá pomoc v mateřství se vyplácí maximálně 196 dní při narození 1 dítěte a maximálně 259 dní při narození 2 a více dětí.

Další užitečné kalkulačky:

Délka mateřské dovolené v roce 2024

Na mateřskou dovolenou mají nárok všichni zaměstnanci, v souvislosti s porodem a následnou péčí o dítě. Na mateřské dovolené tedy může být už těhotná žena (začátek mateřské dovolené je 6 – 8 týdnů před porodem), a/nebo žena která porodila dítě.

Na mateřské dovolené ale může být i muž (otec dítěte), nebo ten, kdo převezme dítě do péče (nahrazující péči rodičů).

Délka mateřské dovolené:

  • 28 týdnů na jedno dítě
  • 37 týdnů na dvojčata
  • 22 týdnů pro muže (při převzetí dítěte do péče)

Kolik je mateřská (peněžitá pomoc v mateřství) v roce 2024

Při splnění příslušných podmínek, máte během mateřské dovolené nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM). Její výše, se v roce 2024 odvíjí od toho, kolik je vaše hrubá mzda v zaměstnání, a od toho, jak jsou nastaveny redukční hranice.

Pro výpočet mateřské (PPM) se obvykle používá vaše hrubá mzda v posledním zaměstnání. Tedy zpravidla hrubá mzda, za posledních 12 měsíců. Může to být ale i jinak.

Pokud máte průměrnou hrubou mzdu v zaměstnání do cca 44 600 Kč, pak v roce 2024, dostanete mateřskou (PPM) ve výši 70% z hrubé mzdy. Do příjmu cca 44,5 tisíc korun měsíčně, se při výpočtu mateřské totiž neprojeví snížení (redukce). Při vyšším měsíčním příjmu se už ale projeví redukční hranice:

Redukční hranice pro výpočet PPM od 1. 1. 2024:

  • Do 1466 Kč se započítá 100%
  • Od 1466 Kč do 2199 Kč se započítá 60%
  • Od 2199 Kč do 4397 Kč se započítá 30%
  • Nad 4397 Kč se napočítá nic

Výpočet mateřské (PPM) v roce 2024

Při výpočtu mateřské se nejprve spočítá denní vyměřovací základ. To je součet příjmů z posledního zaměstnání za posledních 12 měsíců (nebo i za kratší dobu), vydělený počtem kalendářních dní. Denní vyměřovací základ je tedy váš hrubý příjem za jeden kalendářní den.

Pokud je denní vyměřovací základ vyšší než 1466 Kč (v roce 2024), pak se z vyšší částky započítá jen 60%, nebo jen 30%.

Do 1466 Kč (na jeden kalendářní den), tj. při průměrné hrubé mzdě 44 600 Kč za měsíc , se ale započítává 100% a mateřská je tak 70% z hrubé mzdy. Při vyšším příjmu je mateřská 70% z redukovaného vyměřovacího základu.

Jaké jsou podmínky a kdo má nárok na mateřskou v roce 2024?

Na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství) mají nárok hlavně zaměstnanci (za ty platí nemocenské pojištění zaměstnavatel) nebo OSVČ (kteří si musí nemocenské pojištění platit sami).

Nárok na mateřskou často nemají studenti (jen v některých specifických případech) nebo ti, kdo jsou dlouhodobě bez zaměstnání.

Bez zaměstnání, může na mateřskou vzniknout nárok jen v případě, že je to do 180 dní, od skončení zaměstnání. 180 dní je ochranná lhůta pro těhotnou ženu. Pokud těhotná žena ukončí pracovní poměr, pak může mít do 180 dní nárok na mateřskou, i když je nezaměstnaná.

Podmínky pro nárok na PPM v roce 2024

Hlavní podmínky (pro nárok na PPM), jsou dvě:

Minimální doba účasti na nemocenském pojištění v délce 270 dní za poslední 2 roky. Pro zaměstnance to tedy znamená 270 kalendářních dní v zaměstnání. Týká se to pouze těch zaměstnání, kde zaměstnavatel platí nemocenské pojištění (což nemusí být případ práce na DPP nebo DPČ, tam je to složitější).

Druhou podmínkou (pro nárok na mateřskou), je pak to, že žena musí být zaměstnaná, nebo v ochranné době 180 dní od skončení posledního zaměstnání.